WordPress Cache Eklentisi (web sitesi hızlandırma)

Web siteninizi hızlı açılması ziyaretçilerinizin erişim kolaylığı oluşturulmasını zamansal olarak daha kısa sürede hızlı bilgi ulaşılmasını sağlar.Web sitenin daha hızlı ve kısa sürede bilgi erişimi için WordPress çeşitli eklentileri bulunmaktadır. Bu eklentiler sitenin ziyaretçi trafiğini yoğunlaştırmak amacıyla faaliyete sunulmuştur. WordPress site hızlandırma eklentileri SEO açısından sitesinin keşfedebilirliliğini ve ziyaretçi sayısını etkilemektedir.

WordPress Site Hızlandırma Eklentileri

Cache, önbellek ismiyle bilinen internet sitesinin en çok tercih ettiği eklentidir. Bu eklenti sayesinde arama motorlarında öne sıralara çıkma ve sitenin trafik kazanmasını sağlar. Özellikle SEO çalışmalarında sitenin internet tarayıcısında geçici olarak bilgilerini depoladığı için ziyaretçilerin siteyi hızlı bir şekilde açılması görüntüleme potansiyelini artırır. Bu sayede yüksek performansla sitenin içerikleri arasında görsel içeriklerde en çok rağbet gören cache eklentisidir.

WordPress Cache Eklentisi Neden Gerekli ?

Cache , sayfaların daha hızlı yüklenilmesi için daha işlevsel ve statik donanıma sahiptir .Aynı zamanda html dosyasını oluşturarak veritabanını optimizasyonunda kolaylaştırıcı etkisi vardır.

Cache Eklentileri:

•LiteSpeed Cache
•Wp Rocket
•Wp Fastest Caches
•Comet Cache
•W3 Total Cache
•Cache Enabler
•Wp Super Cache

LiteSpeed Cache

Müşteriler tarafından en fazla kullanılan, ücretsiz ve geniş ölçüde eklentisi olan önbellektir. Altyapısı ve sunucu taraflı olması kullanıcı deneyimi sağlayarak sayfa yükleme süresini azaltır.

Wp Rocket

Herkes tarafından kullanılan bir eklenti olmayıp ücretli olan önbellektir. Wp Rocket diğer eklentileri göre daha anlaşılır, az ayar yaparak önbelleği önceden yüklemesi yapılır. Kurulduğu an kullanım yapılır.

Wp Fastest Cache

Türk yapımı ücretsiz sürümü kısıtlı özellikleri bulunurken ücretli kısmında premium sürümü bulunur. CSS,JS,HTML gibi kaynaklarını küçültme birleştirme ve veritabanı temizleme özelliği bulunur.

Comet Cache

Dosyanın önbelleği alınan sürümü sezgisel olarak ne zaman sunulup ne zaman sunulmaması gerektiğiyle ilgilenen  tekniktir. Özellikle 404 bulunamadı sayfası ve RSS Feed URL ‘lerinde eklentisi yapar.Ücretsiz ve premium sürümü bulunur.

W3 Total Cache

Performans optimizasyonunda ücretsiz , hızlı ve hata sız en eski eklentidir. Sitenin performansını indirme süresini azaltarak CDN (İçerik Dağıtım Ağı) , WebPageTest entegrasyon sağlanabilir.

Cache Enabler

Site performansını hızlı yükleme yapılması için performans iyileştirme yardımcı olan önbellektir.
Statik HTML dosyası tesliminde kullanılır.

Wp Süper Cache

CPU kullanımı düşürerek geleneksel automattic yapımıyla kullanıcıların siteyi hızlı erişimi sağlanması amaçlanır.

NitroPack

CSS ve JavaScript dosyalarında web sitenin sayfa yükleme hızını artıran bir eklenti olup kurulum aşaması kolaydır.

1.Eklenti kurulumu için yönetim panelinde giriş yaparak eklentiler bölümünde yeni ekle seçeneğini seçin
2. Arama motoruna NitroPack yazın.
3. Eklenti tıkladıktan sonra “Şimdi Kur” butonuyla eklenti kurma yapabilirsin
4. Eklenti kurulduktan sonra etkinleştirilerek yönetim
paneli bölümünde “Ayarlar” seçeneğine tıklayın.
5.NitroPack seçildikten sonra ekrana Connect to NitroPack butonuna tıklayın
6. Sonra nitropack.io web sitesinde kendi hesabınızı oluşturun.

NitroPack hesabı için nitropack.io/pricing adresinde paketler bulunur size uygun olan paket seçerek bilgilerinizin doldurabilirsiniz. Ardından Almost There butonuyla hesap oluşturulur. Sonra nitropack.io/user/connect adresiyle NitroPack hesabı WordPress hesabına aktarılır. Yönetim paneline girerek ayarlar kısmında NitroPack seçilerek ekranda enter details manually butonuna tıklayın karşınıza Site ID ve Site Secret bilgileri girerek NitroPack hesabı oluşturulur. Eklenti kurulduktan sonra web sitesinde sorun olursa Cache Warmup özelliği kapatılarak düzenleme penceresine tıklayın. Daha sonra NitroPack kısmında İnvalidate Cache butonuna tıklayarak sorun çözülür.

En İyi WordPress Cache Eklentisi

1)LiteSpeed Cache
2)Wp Rocket
3)W3 Total Cache
4)Wp Simple Cache
5)Wp Fastest Cache
6)Wp Simple Cache
7)Wp Super Cache

Listenin ilk başında Litespeed Cache gelmektedir tercihlerin sebepleri olarak ücretsiz ve kapsamlı oluşu ve kendini güncelleyen eklentidir. Müşteriler sık sık önbelleğin geliştirici özelliği ve görsellerin küçültmesi ve veritabanı temizlemesi açısından tercih nedenleridir. Wp Rocket ücretli eklenti oluşundan kaynaklı olarak LiteSpeed Cache kadar tercih edilmemekte daha çok özel gunlerde (Yılbaşı, Black Friday gibi özel günlerde indirimlerden faydalanılır.) Kodlu yazılıma sahip olması daha çok aranılan özelliğidir. Üçüncü sırada W3 Total Cache, gözle görülür fark yaratılması isteyen müşterilerin tercih sebebidir. Fakat önbelleğin karmaşık oluşu donanımsal olarak zorlayıcıdır. Sitenin bozulmalarından WebPageTest site performansı sonuçları görülür

Diğer Eklentiler:

•Wp -Optimize
•Clean Options
•TinyPing

Wp-Optimize

Web sitenizi en hızlı önbelleğine sahip olup veritabanını temizleyen ,resimleri sıkılaştıran  önbellektir

Clean Options

Wp options tablosundaki gereksiz eklentiler sitenin yavaşlamasına neden olur bundan kaynaklı olan problemleri clean Options tarafından temizlenerek daha hızlı erişim sağlamayı amaçlamıştır.

TinyPing

PNG ve JPEG gibi uzantılı resimleri optimize ederek resmin kalitesini , resmin arka planı ve resim yüklenirken otomatik boyutlandırma özellikleri oluşturur.

Leave A Comment