Anahtar kelime analizi nasıl yapılmalı

ANAHTAR KELİME ANALİZİ NEDİR? NASIL YAPILIR? 

Anahtar kelimenin başlıca anlamına bakacak olursak; web sitesinin içeriğini genel anlamda özetleyen kelime anlamına gelmektedir. Bu kelime ya da kelime öbekleri sizin web sitenizde bulunan içeriklerin ne hakkında olduğuna dair bilgi verir. Kişilerin web sitenize uygun olarak arama yapması sonucunda sizin sitenize ulaşması için bu anahtar kelimeleri kullanmanız gerekmektedir. Bu sayede arama motorunda yapılan sorgulamaların sizlerin web sitenize ulaşmasını sağlamaktadır. Bu sebeple anahtar kelimeler son derece önemlidir. Web siteleri olan kişiler için sayfalarının daha ilk sıralarda çıkması için anahtar kelimelere ihtiyaç vardır. Peki anahtar kelimelerin analizi nasıl yapılmaktadır? 

Anahtar Kelime Analizi Nasıl Yapılır? 

Öncelikle anahtar kelime analizinden bahsetmekte fayda vardır. Anahtar kelime analizler sitenizin daha hızlı bir şekilde büyümesi adına son derece önemlidir. Kullanıcıların hizmetine daha hızlı ulaşabilmesi için; ihtiyaçların belirlenebilmesi, kitlelerin profillerinin belirlenebilmesi adına anahtar kelime analizi yapmak gerekmektedir. 

Anahtar kelime analizi yaparken analiz araçları kullanmanız gerekmektedir. Bu araçların kimi ücretliyken kimi de ücretsizdir. Bu araçlar sayesinde; hedeflediğiniz kategorileri ya da kullanıcıların hangi aramaları daha çok yaptığını, rekabetin hangi düzeyde olduğu gibi pek çok konuda bilgi sahibi olmanız mümkündür. SEO için anahtar kelime ve analizini gerçekleştirmek son derece önemlidir. Peki anahtar kelime analizi yaparken kullanabileceğimiz araçlar nelerdir? İşte bazı anahtar kelime araçları:

  1. Google Keyword Planner: Google Keyword ücretsiz kelime analizi yapabilmenizi sağlamaktadır. Kelime analizi yapabilmek için öncelikle Google ads oluşturmanız gerekmektedir. Google ads hesabınızı oluşturduktan sonra araçlar bölümünden anahtar kelime planlayıcısına ulaşabilirsiniz. 
  2. Semrush: Semrush, ücretli bir şekilde kullanabileceğiniz kelime analizi aracıdır. Yalnızca kelime analizi ile kalmayarak aynı zamanda dijital pazarlama ve SEO ile ilgili diğer süreçler hakkında da bilgi sahibi olmanızı sağlamaktadır. Üye olduktan sonra arama yerinden istediğiniz anahtar kelime ile alakalı aramaları gerçekleştirebilirsiniz. 
  3. Google Arama Sonuçları: En hızlı ve en kolay şekilde gerçekleştirebileceğiniz anahtar kelime analizi Google arama sonuçlarıdır. İlgili kelimeyi arama motoruna yazdıktan sonra, daha önce aranan ve kitlelerin ilgi duyduğu diğer sonuçlara da ulaşabilirsiniz. Bu sayede anahtar kelime analizini gerçekleştirebilirsiniz.

 

Leave A Comment