long-tail-keywords-resim

Long Tail Keywords Nedir?

Anahtar kelimeler, web sitelerinin SEO’sunda oldukça önemli bir yere sahip olmaktadır. Birçok insan, anahtar kelime ve long tail keywords arasındaki farkı merak etmektedir. İşte bu yazıda, anahtar kelime ve long tail keywords arasındaki farkı ele alacağız.

Anahtar Kelime Nedir?

Anahtar kelime, bir web sitesinde kullanılan en önemli ve temel kelimelerdir. Web sitelerinin SEO stratejileri açısından anahtar kelime belirleme oldukça önemlidir. Anahtar kelimenin; içeriklerde, başlıklarda ve meta açıklamalarda doğru bir şekilde kullanımı, web sitesinin arama sonuçlarında en üst sıralarda yer almasını sağlayabilir.

Long Tail Keywords Nedir?

Long tail keywords, İngilizce karşılığı olarak ‘uzun kuyruklu anahtar kelimeler’ anlamına gelmektedir. Long tail keywords, genel anahtar kelimelerden daha açıklayıcı ve özelleştirilmiş kelimelerdir. Long tail keywords, birçok rekabet olmayan anahtar kelimeye sahip olması nedeniyle oldukça önemlidir. Bu anahtar kelimeler, hedeflenen kitleye daha doğrudan ulaşılmasına yardımcı olabilir.

Anahtar Kelime İle Long Tail Keywords Arasındaki Fark Nedir?

Genel olarak, anahtar kelimeler daha popüler ve rekabetçi kelimelerdir. Long tail keywords ise, daha spesifik ve az rekabetli kelimelerdir. Anahtar kelimelerde, web sitesinin ana konusu hakkında geniş bir bilgi verilirken, long tail keywords ise daha spesifik ve ayrıntılı bilgi sağlar. Anahtar kelimeler, geniş bir kitleye hitap ederken, long tail keywords hedeflenen kitleye hitap eder.

Anahtar Kelime Long Tail Keywords
SEO SEO hizmeti veren firmalar
Çiçek Online çiçek siparişi vermek

 

Yukarıdaki tabloda, anahtar kelime ve long tail keywords örnekleri verilmiştir. Anahtar kelimelerin geniş bir kitleyi hedeflediği, long tail keywordslerin ise daha spesifik ve az rekabetli kelimeler olduğu görülmüştür.

Sonuç olarak, web siteleri için anahtar kelimeler ve long tail keywords oldukça öenmli bir yere sahiptir. Anahtar kelimeler ve long tail keywordsler, doğru bir şekilde seçildiğinde web sitesinin arama sonuçlarında en üst sıralarda yer almasını sağlayabilir. Bu nedenle, web sitelerinde anahtar kelime ve long tail keywordslerin doğru bir şekilde seçilmesi oldukça önemlidir.

Long Tail Keywords Nasıl Seçilir?

İnternet kullanımının hızla artmasıyla birlikte, şirketlerin çevrimiçi sürümlerinde de rekabet artmıştır. Anahtar kelime araştırması ve kullanımı bu rekabette önemli bir yer tutar. Long tail keywords ise bu rekabette bir adım öne çıkmak için kullanılır. Peki, long tail keywords nasıl seçilir?

Long tail keywords, bir arama motorunda daha uzun ve özelleştirilmiş anahtar kelime öbekleridir. Bu özel kelime öbekleri, doğru hedeflemeye odaklanarak daha az rekabetle daha yüksek organik trafik getirirler.

Long tail keywords seçmek için öncelikle potansiyel müşterilerinizin ihtiyaçlarına odaklanmalısınız. Bu ihtiyaçlar sitenizin içeriğine bağlı olarak değişebilir.

Örneğin bir e-ticaret sitesinde; “en iyi telefon fiyatları” gibi anahtar kelimeleri kullanmak yerine, “Samsung Galaxy S20 Plus fiyatları” gibi daha spesifik anahtar kelimeler kullanmanız seçiminizi daha doğru hale getirecektir.

Aynı zamanda, hedefleyeceğiniz kitleyi de dikkate almanız gerekir. Eğer, bir eğitim sitesi yönetiyorsanız; lisans veya lisansüstü programlarına özgü anahtar kelimeler kullanmalısınız.

Okayama Üniversitesi kampüsleri veya bölümlerinin anahtar kelimeler yerine; “elektrik mühendisliği programı” veya “odaklanmış analitik işletme yönetimi sertifikası” gibi anahtar kelimeleri kullanarak daha spesifik ayrıntıları hedefleyebilirsiniz.

Unutmayın ki, long tail keywords seçmek için bir çok araştırma yapılması gerekmektedir. Bu araştırmaları yaparken, anahtar kelime araştırma araçlarından yararlanabilirsiniz. Google Keyword Planner, Moz Keyword Explorer veya Übersuggest gibi araçlarla anahtar kelimelerin popülerliğini, rekabet gücünü ve arama hacimlerini ölçebilirsiniz.

Leave A Comment