SCREAMING FROG NASIL KURULUR, NASIL KULLANILIR?

SCREAMING FROG NASIL KURULUR, NASIL KULLANILIR?

Bir web siteniz olduğunu, bütün gerekli işlemleri gerçekleştirdiğinizi ancak sitenizi doğru bir şekilde analiz edemediğiniz için yeterli optimize verimi alamıyor olduğunuzu düşünün. Bu durum oldukça can sıkıcı olacaktır. Peki; web sitenizi SEO bağlamında nasıl analiz edebilirsiniz? Screaming Frog ile web sitenizde bulunan hataları kolayca tespit edebilir ve gerekli revizyon çalışmalarınızı gerçekleştirebilirsiniz. Peki; Screaming Frog programı nedir, ne işe yarar, nasıl kullanılır? Bu sorular ve daha fazlası bu yazımızda sizlerle.

Screaming Frog Nedir?

Tam adıyla, Scraming Frog SEO Spider yazılımı, web sitenizi SEO bağlamında incelemeye ve revize edilmesi gereken yerleri sizlere göstermeye yarayan bir yazılımdır. Screaming Frog programı ile web sitenizin içerisinde yüklü olan resimleri, bağlantıları ve CSS gibi önemli unsurları tarayabilirsiniz. Bu sayede web sitenizin optimizasyonunu en üst seviyeye taşıyabilir ve arama motorlarında en üst sıralarda çıkmanızı sağlayabilirsiniz.

Screaming Frog Ne İşe Yarar?

Screaming Frog bir önceki maddede bahsetmiş olduğumuz katkıları sağlamaktadır. Ancak detaylandırmak gerekirse;

  • Büyük dosya boyutuna sahip, web sitenizi yavaşlatan görselleri ve bu görsellerin alt metinlerinde olan problemleri görmenize olanak sağlar. Bu sayede, bu hataları revize edebilir ve daha hızlı bir web siteniz olmasını sağlayabilirsiniz.
  • SEO işlemini oldukça etkileyen önemli noktalardan olan, Title, Hashtag ve Açıklama gibi unsurları etkin bir şekilde görmenizi sağlar.
  • 404, Canonical, 301 gibi site içi link yapınızda bulunan hatalara ilişkin detaylı bir analize ulaşmanızı sağlar.

Screaming Frog Nasıl Kurulur?

Scraming Frog yazılımına; https://www.screamingfrog.co.uk/seo-spider/ bağlantısı ile ulaşabilir ve bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Eğer küçük çaplı bir web sitesine sahipseniz, yazılımın ücretsiz versiyonu sizler için ideal olacaktır. Ancak büyük çaplı bir web siteniz varsa ücretli sürümünü almanız daha mantıklı olacaktır.

Screaming Frog Nasıl Kullanılır?

İşbu yazılımın arayüzü biraz karmaşık görünse de, uygulama içerisinde biraz zaman geçirdikten sonra kullanımının çok da zor olmadığı dikkatinizi çekecektir. Bu yazılımı kullanarak denetim yapmak için ekranın üst kısmında yer alan, web site URL’si gireceğiniz alana URL girmeniz gerekmektedir. Bu alana URL girerek, web sitenizin denetimini ve analiz işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

Leave A Comment