Teknik SEO Nedir, Hangi Araçlar Kullanılmalıdır?

Teknik SEO Nedir, Hangi Araçlar Kullanılmalıdır?

Dijital dünyanın gelişmesi ile birlikte arama motoru optimizasyonuna olan ilgi en üst seviyeye ulaştı. Kişiler web sitelerini hedef kitlelerine ulaştırmak için arama motoru optimizasyonu işlemine ihtiyaç duyar. Arama motoru optimizasyonu çoğu zaman SEO olarak bilinir.

SEO’nun birden çok kavramı yer almaktadır. Bunlardan birisi olan teknik seo ise web sitelerin tarama ve dizine ekleme aşamaları için optimize etme işlemlerine verilen addır. 

Web sitelerin Google arama motorunda listelenmesi için çeşitli tarama yönergelerine ihtiyacı vardır. Web sitelerde ki içerik ve görsellerle teknik seo kavramının bir ilişiği yoktur. Teknik seo kavramı web site sayfalarının optimize etme işlemine verilen isimdir. 

İsterseniz Teknik Seo kavramını daha da detaylandırarak açıklayalım.

Teknik SEO için yapılması gerekenler

Teknik SEO kavramının ne anlama geldiğini öğrenmemizin ardından bu işlemleri uygulamak için neler yapmalıyız bunlara bakalım.

  • Google botlarının sitenizi ziyaret edebilmesi için Robots.txt dosyasını optimize edin.
  • Web site URL yapılarınızı kontrol edin.
  • Site yapısını optimize edin.
  • Yinelenen URL’leri optimize edin.
  • 404 sayfalarınızı araştırın, var ise optimize edin.
  • SSL ve HTTPS inceleyin.
  • Web site hızınızı optimize edin.
  • Siteniz için mobil uyumluluğu optimize edin.
  • Webmaster araçları ile web site ilişiğinizi test edin.

Teknik SEO’da Hangi Araçlar Kullanılmalı?

Teknik SEO işlemini gerçekleştirirken çoğu işlemleri manuel yapmak yerine otomatik bir şekilde yapan araçlar bulunmaktadır. Bu araçlardan bazıları All In Seo, Rank Math, Yoast SEO gibi. Site hızı için ise en bilindik araçlardan birisi NitroPack’dir.

Rank Math SEO: WordPress tabanlı web site sayfaları için hazırlanan, birbirinden farklı kullanım özelliğine sahip en güçlü, kolay ve ücretsiz SEO eklentilerinden birisidir.

Yoast SEO: Türkiye’de en bilindik SEO araçlarından birisi olan Yoast SEO, detaylı özellikleri ve rahat kullanımı ile bilindik SEO eklentilerinden birisidir.

All In SEO: Yoast kullanmayanların tercih ettiği eklentilerden birisi olan All In SEO basit arayüzü, özellik avantajları ile bilinen SEO araçlarından birisidir.

NitroPack: Web sitelerin sayfa hızlarına doğrudan etki eden ve arttıran eklentilerden birisidir.

Teknik SEO için birçok araç kullanılabilir. Web siteleriniz için en sık tercih edilen teknik seo araçları yukarıda yer alan eklentiler gibidir. Birbirinden farklı sınırsız eklentiler ile web sayfanızı özelleştirebilir ve teknik seo işlemlerinizi basit bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Leave A Comment