Web sitenizi üst sıralara çıkarmanın püf noktaları

WEB SİTENİZ ÜST SIRALARA ÇIKMIYORSA NELER YAPILMASI GEREKİYOR? 

Web site sahibi olarak önceliğiniz sayfanızın üst sıralarda yer almasıdır. İçeriklerinizin ilgi sahipleri tarafından keşfedilmesi ve sayfanızın ziyaret edilmesi herkesin beklentisi arasındadır. Bununla alakalı sayfa üzerinde ne kadar çalışma yapılırsa yapılsın bazen sonuç alamadığımızı görürüz. Peki neden? Web sitenizin üst sıralarda çıkmamasının belli başlı sebepleri olabilmektedir. Buna karşılık olarak da çözümleri elbette vardır. İzlenebilecek birkaç adım sonrasında siteyi üst sıralar taşımak mümkündür. Peki Web sitesi nasıl ilk sıralara çıkar? 

Web Sitesi Nasıl İlk Sıralara Çıkar? 

Öncelikle sitenizin ilk sıralarda bulunması için yapmanız gerekenlerden bahsetmeliyiz. Siteyi ilk sıraya çıkarırken önemli olan nokta SEO açısından uyumlu olmasıdır. Uyumlu hale getirebilmeniz için yapabileceğiniz belli başlı adımlar bulunmaktadır. Bu adımlar kısaca şu şekilde açıklanabilir: 

  • Sayfanızın hızlı açılması: Siteye giren kişilerin ilk dikkat ettiği nokta elbette sitenin hızıdır. İstediği bilgiyi internet üzerinden hemen öğrenmek isteyen kişi, elbette hızlı açılan sitelere yönelecektir. 
  • Sitenin amaca uygunluğu: Arama sonuçlarına uygun bir şekilde web siteleri kullanıcıların hizmetine açılmaktadır. Sitelerde amaca hizmet etmeyen, özgün olmayan içerikleri siteyi ilerlemekten çok geriye itebilmektedir. 
  • Analiz Yapmak: İyi bir site oluşturabilmek için rakip sitelere bakmakta fayda vardır. Bu sayede kişilerin hangi tarz siteleri daha çok ziyaret ettiğini öğrenir ve hizmetinizi buna uygun bir şekilde geliştirebilirsiniz. 
  • Arama motorları güncellemesi: Arama motorları kişilerin hangi kelimeleri ya da kelime gruplarını daha çok ziyaret ettiğini göstermektedir. Bu sayede sitelerde kullanılacak içerikler buna göre dizayn edilir. Bu sebeple de arama sonuçlarını takip etmek siteyi öne çıkarmak adına son derece önemlidir. 
  • Sosyal medya: Sitenizin tek başına öne çıkması artık çok mümkün değildir. Artık kullanıcılar sosyal medya hesaplarında daha çok vakit geçirmektedir. Bu sebeple sitenizi sosyal medyadan tanıtarak kişilere duyurmanız daha uygun olacaktır. 

Tüm bunların haricinde yapmanız gerekenler kadar yapmamanız gerekenler de vardır. İçeriklerinizin kesinlikle değerli olması gerekmektedir. Arama motoru sonuçlarına bakmaksızın ya da kişilerin arattırdığı kelimelerden bağımsız olarak başlık ve içeriğin uyumlu olmadığı yazılar, sayfanızın gerilemesine sebep olabilmektedir. Bu sebeple kaliteli, değerli ve özgün içerikler sizleri istediğiniz şekilde ilk sıralara taşıyabilmektedir. 

Leave A Comment